Skupinu MEDIUM založili v roce 1974 Milan Borník (kytara,zpěv) Čestmír Mrzena (kytara,zpěv) Josef Zedník (bicí) Zdeněk Jakubec (zpěv,housle) Jindřich Trojan (klávesy) Petr Štajdl (basová kytara) Fred Krist (percuse).

Koncem roku 1977 ukončila skupina svoji činnost a v tomto období prošlo skupinou celá řada muzikantů se kterými se sekáváme dodnes ve více či méně populárních skupinách.

V roce 1979 se vrátil ze základní vojenské služby Milan Borník a po dvouleté činnosti ve skupině Nautilus obnovil Medium ve složení Petr Šťastný(Turbo) baskytara, Ivan Audes (Jazzcombo,černé divadlo) bicí, Jindřich Trojan klávesy.

Odlišné názory mezi Trojanem a Audesem vyřeší Audesovo odchod na vojnu do AUSU. Za bicí usedá Pavel Zbořil (TOČR Felixe Slováčka) toho času čerstvý absolvent konzervatoře. O rok později odchází Šťastný a Zbořil k Václavu Rajtmajerovi do skupiny Triumf.

následujícich letech se Borník začal obklopovat různými muzikanty a začal budovat vlastní tvorbu až do roku 1983 kdy opustili členové skupiny Rogallo svého kapelníka Karla Kopejtka a přešli do skupiny Medium. V tomto období začal fungovat skladatelský tandem Borník- Duroň doplněný Ladislavem Somolíkem (klávesy,zpěv) a Františkem Adámkem (bicí,zpěv).

FOTO1 FOTO2 FOTO3 FOTO4 FOTO5 FOTO6 FOTO7 FOTO8

 

Po tříleté spolupráci začala klasická výměna hráčů, kdy skupina prožívala dobré i špatné, až se činnost úplně zastavila.

V roce 1987 se M. Borník obklopuje novými muzikanty a skupina ve složení Milan Borník (baskytara,zpěv) Zdeněk Bergl (kytara,zpěv) Luboš Hubinger (zpěv) Petr Zeman (klávesy,zpěv) a Jan Novák (bicí) má hotový celý vlastní repertoár a vzniká spousta hitů které zazní po celém kraji a většinu hraje skupina dodnes.

Po experimentování s obsazením, kdy v různých sestavách spoluhráčů např. bicí Josef Procházka, klávesy Roman Pikl, zpěv Petr Dyček či Luboš Hubinger, kytara Josef Šafařík a následně Jaroslav Duroň, nakonec v r. 1992 přichází do kapely Petr Dvořák a v roce 1996 příchodem Jacka Lukáše se rodí na dlouhá léta stabilní sestava ve složení Milan Borník (kytara, zpěv), Petr Dvořák (klávesy, zpěv), Václav Štěpánek (baskytara, zpěv), Jacek Lukáš (bicí). V r. 2008 sestavu doplnil na krátké období druhý kytarista Ota Vrba, který v r. 2010 odchází do kapely "ORTEL" a v současné době působí v kapele DARK.

Čtyřčlenná sestava vystupuje stabilně až do podzimu 2017, kdy Milana Borníka a následně nezávisle i Petra Dvořáka postihnou zdravotní obtíže a činnost kapely je tak pozastaven. Následuje COVID období, kdy je prakticky stopka pro všechny kulturní akce. Po ukončení COV období se zvažuje obnovení účinkování v nepatrně upravené sestavě, kde hlavní oporou by byl znovu Luboš Hubinger (zpěv), nicméně zmíněné zdravotní problémy u obou členů stále přetrvávají, až vše vyvrcholí posledním dnem r. 2022, kdy nás na vždy opouští zakladatel kapely Milan Borník. Po pětileté přestávce se zdá, že dojde k úplnému ukončení působení kapely. Počátkem roku 2023 ale dochází k rozhodnutí kapelu znovu obnovit. Buduje se nové zázemí pro zkoušení, doplňuje se technické vybavení, hledají se noví hráči na basovou a sólovou kytaru…, a od poloviny roku 2023 je sestava hráčsky opět kompletní ve složení Luboš Hubinger (zpěv), Petr Dvořák (klávesy, zpěv), Jacek Lukáš (bicí). Adam Let (kytara) a Stanislav Kolář (basová kytara).

V roce 1998 natočila skupina první album "MEDIUM 1" ve vlastním studiu a vlastní režii. V roce 2005 vydává své druhé album s názvem "S tebou noc je dlouhá".

15.11.2014 v kulturním domě v Horní Bříze ( Plzeň-sever), kapela oslavila 40let svého trvání.

Po necelých sedmi letech útlumu a roční přípravě je na 25.5.2024 naplánované „Premiérové“ vystoupení. Připraven je přibližně dvouhodinový program čistě vlastní tvorby, který určitě potěší staré fanoušky i teenagery.

mb/pd

 

https://rockpalace.cz/story-rock/dalsi-z-plzenskych-titanu-medium

https://plzensky.denik.cz/diskuse/nova/rockove-medium-existuje-40-let-20141113.html